1 Mar 2012

Kış Bahçesi- Kristin HANNAH

Meredith ve Nina Whitson birbirine taban tabana zıt karakterlerdeki kız kardeşlerdir. Biri evde kalıp çocuklarına bakmış ve aile işinin başına geçmiş, diğeriyse hayallerinin peşinden gidip dünyayı gezmiş ve ünlü bir foto muhabir olmuştur. Ancak sevgili babaları hastalandığında bu birbirine yabancı iki kadın, kendilerini yine bir arada, şimdi bile kızlarına herhangi bir avuntu vermeyen, aşırı mesafeli anneleri Anya’nın yanında bulacaktır. Anneleriyle aralarındaki tek bağ, onun, çocukluklarında bazı geceler kızlara anlattığı bir Rus masalıdır.
Ölüm döşeğindeki babalarınınsa, hayatındaki kadınlardan son bir arzusu vardır. Anya kızlarına bir masal anlatacaktır; yıllar önce başladığı ama hiç bitirmediği o masalı. Hem de bu kez sonuna kadar.
Bu masal daha önce duydukları hiçbir şeye benzememektedir; altmış yıldan uzun bir zamanı kapsayan, savaş mağduru Leningrad’da başlayıp günümüz Alaska’sına kadar uzanan, sürükleyici, gizemli bir aşk hikâyesi. Nina’nın gerçeği açığa çıkarma konusundaki saplantısı, onları annelerinin geçmişlerinde, ailelerini tümüyle sarsacak ve tamamen değiştirecek bir sır öğrenecekleri, beklenmedik bir yolculuğa sürükler.
İlk sayfasından son sayfasına kadar büyüleyen Kış Bahçesi, hem epik bir aşk hikâyesi hem de yaşamları kesişen kadınların detaylı bir portresi olması bakımından nadir bulunur bir eser. İlham verici şiirsel yazımıyla, son sayfa okunduktan uzun süre sonra bile okuyucunun aklından çıkmayacak.
“Okuyucular, anne ve kızlar yakınlaştıkça hem gülmekten hem de ağlamaktan kendilerini alamayacaklar.”
-Publishers Weekl 
 Efennim çookk uzun zamandır kitap okumuyordum. Neyse ki Efsuncuğum geldi de bana güzel bir kitap getirdi. Kitap kapağını yazdım ilk önce yazımın başında kendi yorumlarıma gelecek olursak oldukça duygusal bir kitap bana göre. Savaş yıllarını anlatıyor ama masallaştırılmış bir şekilde. Ben genel olarak tarih ve savaş konulu kitapları pek tercih etmem içim sıkılır. Ama bu hiç ummadığım bir şekilde beni bağladı ve sıkmadı. Hatta Efsun ilk 100 sayfası filan sıkıcı gelmişti bana ama mutlaka oku dedi ve ben ilk 100 sayfada bile hiçsıkılmadan bir gecede okudum. 
Yani diyeceğim o ki eğer kitap okumayı düşünüyorsanız bu aralar mutlaka alın hatta kütüphanenize bile ekleyebilirsiniz. Fantastik romanlara bayılan biri olarak ve bu tarz romanları tercih etmememe rağmen çok rahat 10 üzerinden 9 veririm kendisine :) 
By Efsa 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder